image

Mersin Asansör Bakımı

Günlük ve yoğun olarak kullanılan asansör, elektrikli bir ray sistemine bağlı olarak yukarı ve aşağı çıkma-inme fonksiyonları olan bir taşıma aracıdır. Gün içinde çalışma ve kullanılma alanlarına göre fazla performans gösteren asansörler, bakımı yapılmadığı takdirde, can ve mal kaybına neden olabilir. Mersin asansör bakımı, can ve mal güvenliği için düzenli olarak asansörlere bakım, kontrol ve tadilat yapmaktadır.

Asansör Bakımı Ne İşe Yarar?

Asansörün performansını ve çalışma güvenliğini sağlayan asansör bakımı, toplu kullanım alanlarında fazla yük bindirilmesi sonucunda halat kopması ve asansör sisteminin çökmesi gibi tehlikeli durumların yaşanmaması için önemlidir. Asansör ekipmanları ve parçaları yeterli bakımı görmediği zaman, asansör sistemi ve fren sistemi zarar görebilir, asansör düşmeleri ve sıkışmaları yaşanabilir.

Asansör Sistemi Nedir?

Asansörün bütün taşıma, inme ve çıkma fonksiyonlarını yerine getiren sistem, halatlar, tahrik kasnağı yivi, ana taşıyıcı kasnağı, makine dişlileri ve yatakları, hidrolik tampon, röleler, emniyet halatları, ray pabuçları, somonlar ve cıvataların birbiriyle olan mekanik iletişiminden oluşmaktadır. Bu yapının içinde bulunan bütün parçalar düzenli olarak kontrol edilmediği takdirde kazalar yaşanabilir. Hepsi birbirine bağlı, büyük bir raylı halat sistemini kontrol eden makine parçaları, Mersin asansör bakımı şirketi tarafından düzenli olarak bakıma alınır ve gerektiğinde yedek parça takılır.

Asansör bakımı; Toplu alanlarda kullanılan asansörler düzenli olarak profesyonel bir ekip tarafından kontrol edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Bunun için mersin asansör bakımı, ekip arkadaşlarımızla birlikte asansörlerin bakımını ve tadilatını yapmaktayız.

  • Asansörün halatlarında ve iniş çıkış yerlerinde oluşan birikintiler ya da yabancı maddeler temizlenir.
  • Makine dairesinde bulunan makine yağ ve çalışma performansı ölçülür.
  • Halat yenileme ve bakımı yapılır.
  • Kat ayarları ve tuş fonksiyonları kontrol edilir.
  • Hidrolik tamponlar, emniyet halatları ve hız regülatörü kontrol edilir.
  • Frenleme ve yavaşlama performansı bakımı yapılır.
  • Asansör kabin içi ve kabin dışı kapı yayları kontrol edilir.
  • Sinyal ampulleri ve asansör kilit sistemi bakımı yapılır.
  • Asansör içi havalandırma ve acil durum çıkışları kontrol edilir.
  • Asansörün bakımı ve performansı rapor edilerek, gerekli önlemler ve tadilatlar yapılır.

Asansör arıza durumlar: Asansör içerisinde biri kaldığında ya da acil bir durum yaşandığında kapıların açılma anahtarları apartman görevlisine verilecektir. Yaşanan ani düşme ve durmama gibi beklenmedik durumlarda acil fren devreye girer. Elektrik devresini kesen acil durum butonları kabin içi ve dışında bulunacak şekilde belli yerlere yerleştirilir. Asansörün teknik servis ve bakımını sağlayacak ekibimize 7/24 ulaşım sağlanarak, beklenmedik bir durumda ani müdahale yapılır. Apartman, iş yeri ve toplu alanlarda kullanılan asansörler, engelli, iş asansörleri ve taşıma sistemlerinin tümü için çalışan şirketimiz, güvenli taşımacılık ve asansör onarımları için profesyonel hizmet vererek, can ve mal güvenliğinizi sağlar.